Pazar, Ekim 2, 2022
Ana SayfaDENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİBaşkan Zolan’dan Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi mesajı

Başkan Zolan’dan Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi mesajı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Başkan Zolan, ezelden ebede hür ve bağımsız yaşayan Türk milletinin Çanakkale’de 7 düvele karşı kazandığı zaferle unutulmaz bir destan yazdığını vurguladı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Ezelden ebede hür ve bağımsız yaşayan Türk milletinin Çanakkale’de 7 düvele karşı kazandığı zaferle unutulmaz bir destan yazdığını vurgulayan Başkan Zolan, “Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik, beraberlik ve dirliğini her şeyin üstünde tutan necip milletimiz hiçbir zaman esaret altında yaşamamıştır. Kadim Türk milleti tarihin her sayfasında vatanını canıyla, kanıyla son nefesine dek korumak için mücadele etmiştir” dedi. Çanakkale Zaferi’nin Türk tarihi açısından bir milat olduğuna değinen Başkan Zolan, “Çanakkale Zaferi’nin unutulmaz kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’müzün bu savaştaki başarısı Milli Mücadeleye ışık olmuş, aziz milletimize de büyük bir güven kazandırmıştır. Bu destansı zafer Milli Mücadele ruhunun ilk meşalesi olmuştur” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin topyekûn küllerinden doğup tek vücut olarak Çanakkale’de destansı bir zafere imza attığını belirten Başkan Zolan, şunları kaydetti: “Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, ‘Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor!’ mısralarında anlattığı eşi benzeri olmayan mücadeleyi ecdadımız şanlı zaferi, tarihine altın harflerle kazımıştır. Tarihin akışını değiştiren bu zaferle tüm dünya kahraman Türk askerinin düşmanına dahi gösterdiği merhamete şahit olmuştur. Dünya durdukça Çanakkale destanı unutulmayacaktır. Bu vesilelerle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, geçmişten bugüne bu vatan için gözünü kırpmadan canını veren tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, cennetteki mekânları âli olsun.” 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments