Merkezefendi 2. Kitap günleri kapılarını açtı

Merkezefendi Belediyesi tarafından 27 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında bu yıl...

  • 0
© Merkezefendi 2. Kitap günleri kapılarını açtı

Merkezefendi Belediyesi tarafından 27 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında bu yıl ikincisi düzenlenen Kitap Günleri kapılarını kita

pseverlere açtı. Merkezefendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen organizasyonda Tarihçi Yazar Sinan Meydan ve Araştırmacı Yazar Nebil Özgentürk okurlarıyla bir araya geldi. Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Coşkun, “Bizler, okuma konusunda ‘Ben, çocukken fakirdim. İki kuruş param varken bir kuruşunu kitaba yatırırdım” diyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek almalıyız. Kitapseverlerimiz on gün boyunca Kitap Günlerimizi ziyaret ederek kültür şöleni yaşayacak” dedi.

Sanat, kültür ve eğitim alanındaki çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Merkezefendi Belediyesi tarafından düzenlenen Kitap Günleri bugün itibariyle başladı. 100’den fazla yazarın katılımıyla, çok sayıda yazarın söyleşi ve imza etkinliklerinin yapılacağı zengin bir organizasyon ile kitapseverlerin ziyaretine açılan Kitap Günleri, CHP Denizli İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Coşkun, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Ali Osman Horzum, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, meclis üyeleri ve kitapseverlerin katılımıyla açıldı. Kitap okumanın uygar bir toplumu oluşturacağını belirten Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Coşkun, “İkinci kez Kitap Günleri etkinliğimizi gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindeyiz. 10 gün boyunca çok kıymetli ve değerli yazarları ağırlayacağımız Kitap Günlerimize büyük önem veriyoruz. Söyleyişlerin, imza günlerinin yanında fuaye alanında hemşerilerimiz yazarlarımızla sohbet etme imkanı bulacak. Kitap okumak uygar bir topluma kavuşmamızı, kimsenin yardımı olmadan kendi ayaklarımızın üzerinde durmamızı, insanca yaşamamızı sağlayacak. Bireyler ancak kitap okumak ile gerçek ve doğru bilgiye ulaşacaktır. Bizler, okuma konusunda ‘Ben, çocukken fakirdim. İki kuruş param varken bir kuruşunu kitaba yatırırdım’ diyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek almalıyız. Kitap Günlerimizin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“KİTAP GÜNLERİ BİR YOL HARİTASI”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Gerçekten çok güzel ve anlamlı bir etkinlik yapıyoruz. Bu anlamda başta belediye başkanımız olmak üzere, tüm belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Sanatın ve sanatçının ötelendiği, toplumsal refleksin bozulduğu, diline, dinine, ırkına, rengine, kılığına, kıyafetine göre insanların ayrıştırıldığı bu sürecin içerisinde bu etkinlikler çok kıymetli. O anlamda Kitap Günleri bütün herkese bir yol haritası olur. Farklı düşünen insanların bir arada yaşayabildiği, geleceğe huzur ve güvenli bakabildiği bir Türkiye inşasına da en azından bir birlik taşı olur” dedi.

SİNAN MEYDAN ATATÜRK’Ü ANLATTI

İki yıllık hasretin ardından kapılarını kitapseverlere açan Kitap Günleri’nin ilk gününde Tarihçi Yazar Sinan Meydan ile Araştırmacı Yazar Nebil Özgentürk okurlarıyla bir araya geldi. Tarihçi Yazar Sinan Meydan söyleşisinde, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve savaş yıllarını en ince ayrıntısına kadar anlattı. Yazar Meydan, güzel günler için her zaman umut dolu olunması gerektiğini söyledi. Gerek cephede gerekse diplomaside Atatürk’ün en doğru adımları attığını belirten Sinan Meydan, “Mustafa Kemal Atatürk kitap kurdu bir liderdi. Mustafa Kemal Atatürk dehasını beş bine yakın kitap okuyarak keskinleştirdi. Onun dehası, geleceğe umutla bakması bizi bugünlere getirdi. Onun izinde gitmeye, onun ışığında aydınlanmaya ve yarınlara umutla bakmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Konuşmasının ardından Sinan Meydan, okurları için kitaplarını imzaladı.

NEBİL ÖZGENTÜRK’TEN NAZIM HİKMET BELGESELİ

Tarihçi Yazar Sinan Meydan’ın ardından Araştırmacı Yazar Nebil Özgentürk’ün ‘Nazım Hikmet’ belgeseli sanatseverlerin izlenimine sunuldu. Belgeselin ardından sahneye çıkan Yazar Özgentürk, Nazım’ın yaşadıkları, bir hayat öyküsü olarak çok büyük bir coşku veriyor bana” dedi. Nazım Hikmet’in hayatını anlatan Araştırmacı Yazar Nebil Özgentürk, “Nazım’ın 120.doğum gününe özel bir belgesel hazırladık. Nazım Hikmet hakkında bugüne kadar birçok belgesel hazırladık. O sadece bir şair değil, bir düşünce adamı. Hayatı boyunca kardeşlik, insan hakları için çaba sarf etti. Kurtuluş Savaşı destanımızı, bu ülkenin kurtuluşuna dair en güzel dizeleri yazdı. Onu anlamak ve anlatmak çok önemli” dedi. Belgesel gösterimi ve söyleşisinin ardından Araştırmacı Yazar Nebil Özgentürk, imza etkinliğinde okurlarıyla bir araya gelerek sohbet etti.

İKİNCİ GÜN PROGRAMI

Kitap Günleri’nin ikinci gününde (28 Mayıs Cumartesi) Gazeteci Yazar Saygı Öztürk, yazarlar Işık Öğütcü, Yusuf Samet Çakır, Seval Uysal, Ahmet Hür, Ece Özbaş, Türkay Kılcı, Murat Çavga, Sedef Çapkın-Duru Mavi, Eda Urhan, Azmi Ermiş, Hüsamettin Ataman, Naciye Uytun Güner, Nurhan Meydan Acımış, Ramazan Kavutçu ve 19 Mayıs İlkokulu’nun minik yazarları ile Türkiye Yazarlar Sendikası ve Sunak Dergisi’nin ‘Şiirin  Yolculuğu İstikamet Neresi? Konulu Şiir Söyleşisi’nde Altay Ömer Erdoğan, Enver Topaloğlu, Derya Çolpan, Didem Gülçin Erdem, Şeref Bilsel, kitapseverlerle buluşacak.

Benzer Haberler
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE